Naše aktivity / Sporty

 

Pitbull sporty

 

High jump neboli výskok na peška.

Jedná se o výskok na zavěšeného peška. Obvykle se začíná na základní výšce 160cm, na některých závodech je to pouze minimální výška, kterou handler může pro svého psa zvolit. Po zákusu do peška se pes musí udržet po dobu 5 vteřin, aby mu byl pokus uznán jako platný a poté pokračuje na další handlerem zvolenou výšku. Pes má tři pokusy na platný zákus. Nejlepší psi v této disciplíně skáčí do výšky přez 215 cm. Způsob výskoku je u každého psa individuelní, někteří psi skáčí prakticky z místa, jiní potřebují menší rozeběh. Skákat se může z kteréhokoliv místa vně vytyčeného kruhu. Po celou dobu musí být pes na vodítku.

Obecně jsou pro tento sport lepší lehčí, svalnatí psi do váhy kolem 25kg, ovšem tato kritéria nejsou pravidlem. Jsou i těžší psi, kteří skáčí přez dva metry.

 

 

 

Při této disciplíně pes skáče na peška zavěšeného do výšky 160 cm a cílem je, aby se v zákusu udržel co nejdelší dobu bez dotyku nohou země. Standartní výkony jsou kolem 30 - 45 minut, ovšem nejlepší psi vydrží i přez hodinu. Po celou dobu závěsu je pes na vodítku.

 
 

Tento sport je podobný high jumpu, ovšem rozdíl je v tom, že psi nevyskakují do výšky ale šplhají po kolmé stěně. Základní výška, kterou musí zdolat každý pes je 160 cm, další výšku si určí handler. Stejně jako při high jumpu se pes musí v zákusu udržet pět vtěřin, aby mu byl pokus uznán za platný a na každou výšku má tři platné pokusy. Vzhleden k tomu, že narozdíl od high jumpu se zde neskáče průměrně do výšky dvou ale tří metrů, je nutné psa pod stěnou jistit a v případě neúspěšného pokusu psa chytit před dopadem na zem, aby se předešlo možným zraněním způsobeným pádem.

 

 

 

 

Weight pull neboli tah břemene je jedna z nejnáročnějších disciplín vůbec.

 

Tahá se vozík po kolejnicích. Délka dráhy je 4,5 metru a čas na zdolání je 60 vteřin. Základní váha, kterou musí každý pes utáhnout je cca 600kg, každá další váha se zvedá o cca 120 kg. Pes má tři pokusy a v průběhu závodu může pes danou váhu i vynechat, pokud ovšem další váhu neutáhne, započítává se poslední platný pokus. Za platný pokus se pokládá každý, při kterém pes zdolá předepsanou vzdálenost za daný čas bez faulu. Vyhrává pes, který ve své váhové kategorii utáhne nejvyšší váhu. Všichni psi zároveň soutěží o dva nejcenější tituly : nejvyšší utažená váha a nejvyšší utažená váha na 1kg psa. U pitbullů špičkové výkony dosahují váhy kolem 4000 kg.

 

Jako lákadlo je možné použít téměř cokoliv, nejideálnější samozřejmě je pokud pes táhne pouze na přivolání nebo slovní povzbuzování. Mezi nejoblíbenější druhy lákadel patří různé druhy pešků, hračky ( plyšové, gumové, pískací ) , míče a balónky atd … Zakázané jsou pamlsky a jiné druhy žrádla, jiná živá zvířata, pomůcky využívané při nácviku obran jako rukáv a  bič. Za faul se považuje pokud se handler dotkne psa nebo se pes dotkne lákadla. Pro weight pull je nutný speciální postroj, který rovnoměrně rozloží taženou váhu na celé tělo psa.

 

 

 

 

 

 
Tahá se tříkolka na vzdálenost 50 metrů (na některých závodech staffbullíci tahají pneumatiku ). Psi jsou rozděleni na psy a feny v kategoriích po 5 kg ( 15-20kg, 20-25kg, atd) a každá váhová kategorie má odlišnou váhu (zátěž), kterou táhne. Vyhrává pes, který ve své kategorii dráhu zdolá v nejkratším čase. Zároveň všichni soutěží o cenu Best time za nejrychlejší čas soutěže.
 
 

Jako lákadlo se můžou použít hračky, pešky, míče….. zakázané jsou pamlsky a jiné žrádlo, jiná živá zvířata, rukáv a bič.

 
 
  

 

 

Jedná se o přetahování, při kterém jsou psi  pevně uvázáni ke kolíkům tak, aby se k sobě nedostali. Mezi psy se dá lano nebo řetěz, na kterém jsou po obou koncích připevněny pešky. Handleři nechají své psy postupně zakousnout a tím se závod odstartuje. Prohrává pes, který jako první peška pustí. Psi se přetahují ve vytyčeném čtverci, do kterého mají povolený vstup pouze handleři a rozhodčí. Handleři můžou svého psa povzbuzovat, ale pouze slovně – jakkýkoliv fyzický dotek je důvod k okamžité diskvalifikaci. Dalším důvodem k ukončení je pokud si pes peška pokládá na zem a překusuje nebo si ho přidržuje packami.

 

Soutěží se systémem „pavouk“ , po kterém zůstanou tři nejlepší psi, ze kterých zvítězí ten, který má na svém kontě vítězství nad oběma protivníky.  Časy nejlepších psů, po které se vydrží přetahovat, přesahují jednu hodinu. Pro přetahování je nevhodný obojek, protože se na něm pes škrtí. Ideální je postroj,který se používá například i pro obrany.

 

 

 

Splashdogs

 
Disciplína skoky do dálky do vody (Splashdogs)
Pes po rozběhu po pevném molu skáče do vody.
Délka skoku je měřena v místě dopadu čumáku psa.
Měří se délka skoku s přesností na desítky cm (např. 3,4m).
Soutěž probíhá dvoukolově. Výsledky obou kol se sčítají.
Je povolena motivace aportem a jeho odhození do vody nejpozději při běhu psa po molu.
Je povolen pomocník (zajistí si sám účastník), který podrží psa na určeném místě před vypuštěním, přičemž psovod stojí kdekoliv na molu v délce rozběhové dráhy.
Pes musí pevně stát alespoň jednou tlapou na rozběhové rampě.
Časový limit na provedení: 1 minuta (tzn. pes musí během 1 minuty dopadnout do vody).
Průhledná hladina vzhledem k bezpečnosti skoků zajištěna.
 
 
 
 
 

Agility

 
 
 

Agility může dělat úplně každý s jakýmkoliv psem. Samozřejmě některá plemena se na agility hodí víc jako např. pudl, sheltie, border kolie a kolie dlouhosrstá, belgičtí ovčáci atd. Závodí i různí kříženci.

Cílem je, aby psovod se svým psem překonal trať s překážkami ve správném směru a pořadí, bez chyb a v co nejlepším čase.

Je to pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes ve smečce (společně se svým pánem) spolupracuje při překonávání překážek v honbě za kořistí. Kořistí se stává pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru. Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Kromě toho je každý trénink i závod výbornou příležitostí pro socializaci psa – jinými slovy pes se v tomto prostředí naučí stýkat s ostatními psy i lidmi, zvykne si na ně, ztratí strach a tím se eliminuje jeho agresivita z tohoto strachu plynoucí.

Překážky na trati se dělí do tří skupin – skokové, zónové a probíhací. Mezi skokové překážky řadíme skok vysoký, skok daleký, zeď, viadukt a proskokový kruh, mezi zónové řadíme kladinu, áčko (šikmá stěna, viz obrázek), houpačku a stůl, do probíhacích patří tunely pevné a látkové, a slalom.

Jsou tři velikostní kategorie a to small (psi do 34,99 cm KVH), medium (psi od 35 do 42,99 cm KVH) a large (od 43 cm). A podle nich je stanovena i výška překážek.

  • Týmy v agility jsou rozděleny do tří skupin podle výkonnosti – A1 (začátečníci), A2 (pokročilí) a A3 (profesionálové).
  • K zařazení týmu do kategorií slouží zkoušky.
  • Každý nový tým je automaticky zařazen do kategorie A1. Má-li pes nového psovoda a s prvním získal titul A3Championa, má nový psovod možnost přestoupit automaticky do kategorie A2.
  • Pokud tým absolvuje úspěšně 3 zkoušky kategorie A1, má právo postoupit do kategorie A2. Toto právo se mění v povinnost po uplynutí 1 roku ode dne složení třetí zkoušky A1.
  • Pokud tým složí 5 zkoušek kategorie A2 bez trestných bodů, s umístěním do 3. místa, u alespoň 2 rozhodčích, má právo postoupit do A3.
  • Tým může v A3 setrvat, nebo sestoupit zpět do A2 dle svého uvážení. Do A3 může postoupit opět po složení postupových zkoušek.
  • Pokud tým splní předepsané podmínky v A3 tři roky po sobě, získává pes titul A3Ch, který je mu udělen doživotně.
  • Podmínky zkoušek jsou stanoveny v Soutěžním řádu.

Česko patří ke světovým velmocem v tomto sportu. Za otce agility v Česku bývá považován pan Radko Loučka, nejznámější Češkou v agility je Adélka Králová, která v roce 2006 přispěla na Mistrovství světa k prvnímu místu v kategorii týmů small a 2007 vyhrála jako čtrnáctiletá Mistrovství světa v kategorii jednotlivců S mezi dospělými. Dalšími světoznámými osobnostmi českého agility jsou MVDr. Martina Magnoli Klimešová, či Tereza Králová.

 

 

(zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Agilityhttps://www.google.cz/search?q=agility&espv=210&es)